O nas

Kilka słów o nas i naszej hodowli bażantów

Nasza hodowla znajduje się na malowniczych terenach południowej Wielkopolski.

Pomysł hodowli bażantów łownych pojawił się już bardzo dawno - wiele lat temu. Jego realizacja była jednak systematycznie odkładana, brakowała czasu, pieniędzy, czasem chęci i samozaparcia. Odkładanie rozpoczęcia hodowli miało jednak pozytywny wpływ na dzisiejsze wyniki i jakość hodowanych ptaków. Wiele lat przemyśleń i przygotowań pozwoliło zgromadzić dużo wiedzy i wzbogacić się w wiele cudzych doświadczeń. W czasie tego długiego czasu odwiedziliśmy wiele ferm tych pięknych ptaków, zarówno amatorsko- hobbystycznych jak i bardziej profesjonalnych. Bardzo cenne doświadczenia zbieraliśmy od hodowców w Polsce i za granicą. Mieliśmy niebywałą przyjemność odwiedzić największych hodowców w Europie i Kanadzie.

Zakupiliśmy sterowalny inkubator, komorę klujnikową, automatyczny odchowalniki i komorę dezynfekcji UV.Hodowlą zajmujemy się rodzinnie, staramy się hodować najlepsze i najbardziej dorodne ptaki, które wychowane w warunkach wolierowych poradzą sobie bez problemu w środowisku naturalnym po wypuszczeniu ich na wolność.
Pierwsze bażanty z naszej hodowli wypuściliśmy na wolność jesienią 2003 roku, było ich zaledwie kilka, odchowywały się pod kurkami-liliputkami. Śmiemy sądzić, iż próbne wypuszczenie zakończyło się wielkim sukcesem, gdyż zimą 2004 odłowiono dwa patki z naszymi obrączkami. Przez kolejne dwa lata rozbudowaliśmy hodowlę pojawiła się nowa woliera, specjalnie wybudowany i wyposażony budynek do odchowu piskląt. Wyodrębniliśmy pomieszczenia do inkubacji i przechowywania jaj. Zakupiliśmy sterowalny inkubator, komorę klujnikową, automatyczny odchowalniki i komorę dezynfekcji UV.

Wszystkie te zabiegi pozwoliły na planową hodowlę w roku 2006 ponad 5000 sztuk ptaków. Jednak wraz z pojawieniem się ryzyka epidemii ptasiej grypy ograniczyliśmy plany hodowlane do 500 sztuk i taką też ilość zamierzamy przekazać do dyspozycji naszych klientów w roku 2006.

Okolice naszej hodowli sa bardzo sprzyjające. Gniazdują tu m.in. żurawie.

Wyhodowane przez nas ptaki przeznaczone są głównie do introdukcji i zasiedlania łowisk. Ten cel działalności wymaga szczególnie troskliwego podejścia, licznych zabiegów leczniczo - pielęgnacyjnych i odpowiedniego nadzoru. Wychodzimy z założenia, iż dla wysokiej jakości hodowanych warto nie szczędzić sił i środków, a najwyższą wartością są dla nas zadowoleni odbiorcy.
Nasza hodowla umiejscowiona jest w cichej i spokojnej okolicy w miejscowości Klon. Okolice te sprzyjają bażantom, świadczy o tym utrzymywanie się samoistnej populacji bażantów bez większych zabiegów człowieka. Co ciekawe w okolicach tych gnizadują również żurawie i bociany czarne. Dodatkowym atutem sprzyjającym hodowli są gleby piaszczyste, które w znacznym stopniu ułatwiają hodowlę.

W roku 2006 w znaczącym stopniu przebudowaliśmy całą naszą infrastrukturę, począwszy od inkubatorów zupełnie nowych szeregowych wolier rozpłodowych, budynku odchowalni piskląt połączonego z wybiegami, a skończywszy na największej wolierze dla młodych bażantów. Przy rozbudowie fermy dbaliśmy o jakość zakupionych siatek, materiałów konstrukcyjnych, wymiary wolier oraz o wszystko co pozytywnie wpływa na odchów i wzrost bażantów.

Wiele naszych wolier zlokalizowanych jest wśród starodrzewiu.Kosztowało nas to wiele pracy, jednak tylko dzięki tak wielkiemu zaangażowaniu możemy z dumą pochwalić się doskonale urządzoną fermą. Potwierdzają to opinie naszych klientów, hodowców i innych osób odwiedzających nasze gospodarstwo. Przy budowie wszystkich urządzeń hodowlanych staraliśmy się w minimalnym stopniu zakłócić to co stworzyła natura, wyciąć jak najmniej gałęzi i krzaków, była to słuszna decyzja gdyż dzięki temu hodowane przez nas ptaki czują się w tych warunkach wyśmienicie.

W naszej hodowli znalazło się również zdjęcie dla kilku gatunków ptactwa ozdobnego.


W 2006 roku dodatkowo rozszerzyliśmy zainteresowania o inne gatunki zwierząt zarówno łownych takich jak kuropatwy, przepiórki, zające ale i ozdobnych: kur ozdobnych, perliczek, pawi. Ptaki te początkowo hodowane niejako przy okazji doskonale się u nas zaaklimatyzowały. Okazało się, iż atuty dużego ogrodzonego obszaru z dostępem do stawu sprawiają , iż większość ptaków nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów hodowlanych. Zabiegi te ograniczają się w większości do zebrania jaj, umieszczenia ich w inkubatorze lub pod naturalną kwoką, dopilnowania młodych w pierwszym okresie życia i karmieniu, które przy tak pięknych ptakach jest prawdziwą przyjemnością. Gorąco zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane hodowlą, hodowców oraz wszystkich pasjonatów tych pięknych ptaków do odwiedzenia naszej fermy.

Gorąco zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą.