Hodowla bażantów w KlonieArtykułyPoidła dla bażantów
Sklep hodowlany.pl

Poidła dla bażantów

Poidło butelkowe AQUAFLOW
Poidło butelkowe AQUAFLOW.

Ostatnimi czasy napływa do nas wiele pytań od hodowców nie tylko z Polski o to, czy mamy jakiś system pojenia. Hodowcy pytają nas, jakie poidła dla bażantów są lepsze - czy klasyczne syfony, czy też może systemy ze scentralizownym zasobnikiem.
Odpowiedź na takie pytanie wbrew pozorom nie jest łatwe, gdyż uzależniona jest ona od specyfiki i ukierunkowania hodowli. Dlatego też postanowiliśmy napisać krótki artykuł stanowiący niejako przekrój przez dostępne na rynku systemy poideł. Jak wiadomo prowadzimy hodowlę trójetapową z trzema rodzajami wolier: woliery rozpłodowe, woliery odchowalnikowe oraz duże woliery dla bażantów. Dlatego też do każdej z tych wolier stosujemy nieco inne podejście.

System pojenia dla bażantów
System pojenia.

Woliery rozpłodowe.

Woliery rozpłodowe charakteryzują się tym, że na pewnej, ograniczonej powierzchni utrzymywana jest jedna rodzina bażantów składająca się z 1 samca bażanta i 6-7 samic bażanta. W wolierach tych utrzymuje się ptaki aby uzyskiwać od nich jajka bażanta. Jajka te służą nam potem do inkubacji. System automatycznego podawania wody składa się z jednego centralnego zasobnika, z którego za pomocą specjalnego węża rozprowadzana jest woda do poideł znajdujących się w każdej wolierze.
W sumie więc, do jednej tego typu woliery podajemy wodę dla około 8 ptaków. Taka ilość bażantów wypija dziennie, około 0,5 litra wody (w dniu upalne wiadomo odpowiednio więcej).


Zasobnik do systemu pjenia
Zasobnik na wodę.

Do tych wolier zastosowaliśmy, więc system automatycznego podawania wody. System ten składa się z jednego centralnego zasobnika, z którego za pomocą specjalnego węża rozprowadzana jest woda do poideł znajdujących się w każdej wolierze. Poidła te mają kształt prostokątnej miseczki o szerokości 12 cm i wyposażone są w specjalne zaworki, które automatycznie odcinają dopływ wody, gdy poziom cieczy w poidle jest na odpowiednim poziomie. Jest to system grawitacyjny, dlatego więc zasobnik musi znajdować się wyżej od poideł. Jak wiadomo w okresie letnim wodę bażantom trzeba zmieniać raz dziennie, aby nie stała się ona źródłem infekcji. Poidła automatyczne dla bażantów

Poidło kubeczkowe.

W naszej hodowli posiadamy obecnie, 18 wolier rozpłodowych, system taki pozwala więc na dużą oszczędność czasu, gdyż napełniając jeden zbiornik raz dzienni obsługujemy jednorazowo 18 wolier z ptakami!!!
Jak widać na zdjęciach obok każdego poidła systemowego znajduje się jeszcze poidło typu AQUAFLOW, do którego wodę podaję się bezpośrednio z butelki. Jest to wykorzystywane w przypadku gdy ptaki z jednej woliery trzeba poddać kuracjom witaminowym i leczniczym. Umożliwia więc podawanie lekarstw tylko do jednej woliery zamiast do wszystkich ptaków, co generowałoby niepotrzebne koszty.

Żarówka do odchowu bażantów

Lampa promiennikowa.

Woliery odchowalnikowe.

W wolierach odchowalnikowych sprawa podawania wody jest już nieco bardziej skomplikowana. Otóż tutaj mamy do czynienia z bażancikami w wieku od 1 dnia do kilku tygodni. Dlatego też w zależności od wieku stosujemy różne poidła.
W pierwszych dniach życia bażanciki są jeszcze bardzo mało poradne, niewiele się poruszają, tylko tyle, aby znaleźć sobie odpowiednie miejsce od sztuczną kwoką, oraz aby się pożywić. Dlatego też wstawiamy dla nich poidła syfonowe o pojemności 0,75 lub 1,5 litra. Ilość poideł zależy od ilości pisklaków. Średnio jest to 1 małe poidło na 50 bażancików.
Poidła rozstawiamy w pobliżu lamp promiennikowych, aby pisklaki nie oddalały się zbytnio.

Poidło dzwonowe
Poidło dzwonowe.

Dodatkowo poidła ustawione są na podstawkach zrobionych z siatki zgrzewanej o oczku 6 mm, dzięki temu bażanciki nie naniosą do poidełek piasku. Pozwala to na utrzymanie wody w czystości. Ogólnie przez pierwsze trzy dni bażanciki mają do swojej dyspozycji tylko wydzieloną część woliery, w całości wyłożoną siatką. Dzięki temu nie rozpraszają się i pozostają w skupieniu. Cały pomiot spada pod siatkę, są więc czyste i wolne od zarazków rozwijających się na odchodach. Poidło dla bażantów

Poidło syfonowe

Po kilku dniach bażanciki mają już do swojej dyspozycji całą wolierę, są żywsze, bardziej energiczne i przede wszystkim ciekawe świata. Poidełka o pojemności 0,75 litra zamieniane są na większe bo i ich zapotrzebowanie na wodę się zwiększa. Stosujemy poidła o pojemności 3,5 lub 5 litrów.
Dopiero po około 10 dniach życia bażanciki są już na tyle duże, że mogę poradzić sobie z wysokimi brzegami poideł dzwonowych. Poidła dzwonowe są bardzo poręczne w przypadku, gdy mamy do obsłużenia kilkaset bażancików. Tutaj również mamy jeden scentralizowany zasobnik na wodę, który dodatkowo można podłączyć do kranu.

poidło wiaderkowe

Poidło wiadrowe 18 litrów.

W tym wieku wodę podajemy jeszcze przegotowaną i stopniowo przechodzimy już do wody bezpośrednio z kranu. Jeśli zachodzi potrzeba na podanie witamin, poidła dzwonowe odłączamy a picie podajemy w poidłach syfonowych o pojemności 10 litrów.
Ponieważ poidła dzwonowe mają zastosowanie w pomieszczeniach a trudniej je stosować w wolierach zewnętrznych. W 20 dniu życia w wolierach zewnętrznych dostawiamy poidła wiadrowe o pojemności 18 litrów. Ma to przede wszystkim na celu przyuczenie bażantów do przebywania w wolierach otwartych, czyli w wolierach dla bażantów odchowanych.

Woliery dla bażantów odchowanych, inaczej woliery zimowe.

Poidło wolnostojące na wybieg dla bażantów
Poidło zbiornikowe.

Ponieważ tutaj znajdują się już bażanty dobrze rozwinięte i samodzielne, nie mają one zbyt dużych wymagań jeśli chodzi o wodę. Picie podajemy im w dużych poidłach wiadrowych o pojemności 18 litrów, bądź jeszcze większych poidłach 30 litrowych ustawionych na stojakach. Woda taka może być już zmieniana raz na dwa a nawet 3 dni.