Hodowla bażantów w KlonieArtykułyPisklęta bażantów, bażanciki
Sklep hodowlany.pl

Pisklęta bażantów, bażanciki

Stanisław Owczarek
2023-06-14
Pisklę  bażanta
Pisklę bażanta

Bażanciki ważą około 23g, a całkowita długość ciała wynosi około 6cm. Mają żółty i złoto żółty puszek na całym ciele, na któym wyróżniają się 3 czarne lub ciemnobrązwe paski ułożone wzdłuż ciała. Środkowy pasek idący środkiem ciałą jest najszaerszy i najbardziej wyrazisty.

Zaraz po wykluciu

Pisklęta w koszu klujnikowym chwilę po wylęgu
Pisklęta w koszu klujnikowym chwilę po wylęgu

Bażanciki po wykluciu są pokryte żółtawo złotym puszkiem z czarnymi paskami bądź ciemnobrązowymi akcentami na górze tułowia. Cały tułów jest pokryty puszkiem. Malutkie skrzydełka również są pokryte puszkiem. Nóżki bażancików są odkryte, o kolorze blado czerwony i w początkowym stadium życia stanowią ich naturalny regulator temperatury. Po temperaturze nóżek pisklęcia można ocenić czy jest im ciepło czy zimno. Bażanciki po wykluciu ważą około 23g. Waga początkowa ściśle związana jest z wagą jajka bażanta z którego się wykluły. Początkowa waga pisklęcia nie ma dużego znaczenia i nie determinuje zdolności pisklęcia do przetrwania.

Jeśli chciałbyś odchować swoje bażanty zapraszamy do zapozniania się ofertą piskląt 1-dniowych bażanta pochodzących z naszej wylęgarni

Kiedy bażanciki opuszczają gniazdo

Pisklęta bażantów, wykluwają się w 25 dobie inkubacji. Już w kilka chwil po wykluciu otwierają oczy, natomiast po kilku godzinach gdy wyschnie pokrywający ich ciało puszek, bażanciki wstają na nogi i są w stanie same chodzić. Bażanty są zagniazdownikami więc w gnieździe od wykluciu pozostają niedługi czas po wykluciu. Jak tylko odpoczną po wyczerpującym procesie klucia, nabiorą siły i opuszczają na zawsze gniazdo podążając za prowadzącą je matką.

Pierwsze dni życia

Kura bażanta nie karmi swoich młodych. Skupia się ona tylko na zapewnieniu pisklętom bezpieczeństwa oraz schronienia w razie niebezpieczeństwa. W pierwszych dniach życia bażanciki koncentrują się więc na intensywnym poznawaniu świata i nabywaniu umiejętności zdobywania pokarmu i pobierania wody. W tym wykazują silne zapotrzebowanie na białko zwierzęce, dlatego interesują się wszelkimi insektami, muchami i wszelkimi poruszającymi się małymi owadami, które mogłyby dziobnąć i zjeść.

Co jedzą bażanciki?

Pisklęta przy karmniku
Pisklęta bażanta przy karmidełku

Mają naturalny instynkt do pobierania wody. Kierując się wzrokiem potrafią szybko dostrzec nawet małą kroplę rosy na źdźble trawy. Taka kropla wystarczy im, aby na dłuższą chwilę zaspokoić ich pragnienie. W warunkach hodowlanych w celu zaspokojeni apotrzey na białko podaję się bażancikom paszę pełnopocjową a dodatkowo można wzmocnić zawartość białka posikanymi gotowanymi jajkami.
W grupie wykazują silny instynkt stadny, to znaczy gdy w grupie bażancików, któreś pisklę zacznie piszczeć sygnalizując innym, że znajduje się w niebezpieczeństwie pozostałe zbiegają się aby mu pomóc. W warunkach hodowlanych stanowi to dość duży problem, gdy przy utrzymywaniu bażancików w większych grupach, może to doprowadzić do wzajemnego tratowania się a nawet do uduszenia wielu pisklaków. Dlatego w hodowli bażantów do odchowu stosuje się kręgi do piskląt.

Kiedy zaczynają latać?

Bażanciki 18 dniowe
Bażanciki 18 dniowe

Bażanciki rosną szybko i już w 4-5 dniu na ich skrzydełkach zaczynają wybijać się pierwsze lotki. Praktycznie po 8 dniach potrafią już podfrukiwać na tyle wysoko, że z powodzeniem mogą przelecieć dystans kilku metrów i wzbić się nawet na 1m.
Stopniowo ich żółty puszek zaczyna zanikać pod wyrastającymi im szarymi piórkami. W wieku 4 tygodni są już praktycznie całe upierzone z nielicznymi śladami puszku w okolicach głowy. W tym wieku jednak nie ma dużej różnicy w wyglądzie kurek i kogucików. Wszystkie mają jednakowe upierzenie. Pod względem płci nie różnią się nawet wagowo.

Kiedy rozpoznać płeć młodego bażanta?

Młody bażant 6 tygodni
Młody bażant 6 tygodni

Od około 6 tygodnia ważą już około 400g i zaczyna się zaznaczać dymorfizm płciowy. U kogutów zaczynają wyrastać czerwonawe i żółte piórka, dzięki którym można z łatwością rozróżnić już płeć bażancika. Są też już wtedy na tyle silne, że potrafią z powodzeniem przelecieć kilkaset metrów, co środowisku naturalnym daje ime dużą przewagę nad drapieżnikami, zwłaszcza drapieżnymi ssakami. W tym okresie podążają jeszcze za matką, jednak jej obecność nie jest im już niezbędna do przeżycia. Jest to też dobry wiek, wypuszczać takie bażanty z hodowli na wolność. Potrafią one się dobrze zaaklimatyzować w środowisku, w którym zostaną wypuszczone.
Przeczytaj też jak odchować dobrej jakości młode bażanty, aby wypuszczone na wolność potrafiły sobie poradzić w nowym otoczeniu dzikiej przyrody.